Disiplin Uygulamaları

Eğitim ve disiplin ayrılmaz bir bütündür. Bu insan yaşamının bütün safhaları için gerekli bir unsurdur. Disiplin, insanı her daim belli bir istikrar ve motivasyon içinde tutar. Çok başarılı öğrencilerin çalışma prensiplerine baktığınızda, her ne olursa olsun disiplini elden bırakmadıkları görülür. Disiplin, ortak kullanım alanlarında çeşitli kuralların oluşmasına neden olur. Günümüzde disiplin kavramı ne yazık ki oldukça yanlış algılanıyor. Özellikle eğitim alanında tercih edilen disiplin uygulamaları öğrencilere fayda sağlamak bir tarafa, bütünüyle okuldan uzaklaştırmaktadır. Pek çok ülkede, eğitim alanında disiplin cezaları oldukça yaygındır. Geleneksel disiplin uygulamaları ile yola çıkan eğitim kurumları genelde öğrenciyi geri kazandıramıyor. Tam tersi okuldan daha da uzaklaştırıyor ve soğutuyor. O zaman burada hepimize düşen bir soru var: disiplin uygulamaları nasıl olmalı?

Fen Ortadoğu Koleji olarak disiplini otoriteyle bağdaştıran bir kurum değiliz. Çocukların daha çok uzun vadede öz disiplinlerini oluşturmalarını önemsediğimiz için, onlar üzerinde belli bir kültürün yerleşmesine özen gösteriyoruz. Gereksiz disiplin cezaları çocuğun öz güvenini sarsar, temel becerilerinden uzaklaştırır, eksik olduğu yönlerine karşı daha büyük yaraların oluşmasına neden olur. Bu konuda eğitimcilere gerçek anlamda büyük görevler düşüyor. Çocukların davranışlarına sonuç üzerinden yargılamak yerine bunun nedenlerine inen, bu davranışları oluşturan faktörleri analiz eden bir kurum olmayı tercih ediyoruz. Oluşan sorunları kolektif biçimde çözmenin önemini çocuklara hissettiriyoruz. Çocukları suçlamak ve geleneksel biçimde cezalandırmaktan ziyade, sorumluluk duygusunu aşılamayı yeğliyoruz. Koçluk sistemimiz başta olmak üzere öğrenciyle bire bir ilgilendiğimiz eğitim modelimiz disiplini, klasik kalıplardan ayrıştırmayı öncüller. Çünkü koçluk sistemi, doğası gereği öğrenciye öz disiplini entegre eden bir sistemdir. Sorumluluk bilincine sahip olan bireyler bu disiplini muhafaza etmekte zorlanmamaktadır.

Okulumuz, disiplin kurallarına ilişkin kararlar alırken, oldukça hassas davranmaktadır. Çünkü çocukların psikolojik gelişimi, motivasyonu ve öz güveni, yanlış disiplin uygulamalarından etkilenebilir. Toparlamak gerekirse disiplin uygulamaları bütün öğrenciler için olmazsa olmazdır; fakat burada önemli olan asıl konu disiplinin biçimi ve motivasyona olan olumlu katkısıdır. Ortadoğu Fen Koleji olarak disiplini; öğrenci, öğretmen ve aileyle birlikte yürümesi gereken, şeffaf ve sağlıklı bir uygulama olarak görüyoruz.

Bir önceki yazımız olan Ankara En İyi Özel Liseler başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Ortadoğu Fen

  You must be logged in to post a comment

  Open chat
  1
  Merhaba,
  Size nasıl yardımcı olabilirim?
  Powered by