Motivasyon

Bir öğrenciyi eğitim süresi boyunca geliştirecek pek çok teorik dersten, kitaplardan, nitelikli eğitmenden ya da alternatif uygulamalardan söz etmek mümkün. Fakat bunların hiçbiri, ortada sağlam bir motivasyon yokken işe yaramayacak unsurlardır. Sadece öğrenciler için değil, her birimizi yaşam boyunca başarıya götüren ana unsur motivasyondur. Çok iyi koşullara sahip olmasına rağmen beklenilen başarıyı elde edemeyen çocukları düşünelim. Öte yandan son derece sınırlı imkanlara sahip olmasına karşın müthiş başarılar elde edebilen öğrenciler aklımıza gelsin. Elbette öğrencileri birbirinden ayıran temel eğilim farkları vardır; ancak zekalarını potansiyel olarak dışarı vurabilmelerine olanak sağlayan temel unsur motivasyondur. Motivasyonu içsel ve dışsal olarak iki temel gruba ayırabiliriz.

Ortadoğu Fen Koleji olarak, motivasyon konusunu her daim eğitim stratejimizin odak noktasına yerleştirdik. Bu modelin, geçen süreçte artık kolejimiz için geleneksel bir role büründüğünü rahatlıkla söyleyebiliriz. Çocukları başarıya götüren asıl yol, odaklanma düzeylerini yüksek bir noktaya çekmek ve onları sene boyunca bu düzeyde tutmaktan geçiyor.  Biz Ortadoğu Fen Koleji olarak, eğitim verdiğimiz öğrencilerimizin içinde saklı olan o kıvılcımı harekete geçirmekle kendimizi yükümlü hissederiz. Derslerin içeriği kadar derslerin sunuluş biçimi, derslerin verildiği mekanların yapısı ve atmosferi, derslerin uzunluğu vs. en ince detayına kadar düşünülmektedir.

Kolejimiz, eğitim sezonu boyunca motivasyonu arttıracak ya da düşürecek unsurları güncel olarak analiz eder ve öğrencilere bu minvalde yaklaşır. Bizi motivasyon konusunda farklı kılan unsurların en başında yaz kampları, eğitim koçluğu, takip sistemi ve etüt sistemi gelmektedir. Bütün bu özel hizmetlerin kapsamı incelendiğinde öğrencilerimizin her şeyden önce derslerden keyif almalarını amaçladığımız görülmektedir. Derslere ezberci bir zihniyetin ışığında bakan her öğrenci uzun vadede başarısız olmaya mahkumdur. Gerçek anlamda öğrenme, yüksek motivasyon ve odaklanma ile at başı ilerler. Çocuklarımızın öncelikle hedeflerini belirlemesine ve tanımalarına yardımcı olmaktayız. Öte yandan öz güvenlerini yüksek tutarak kendini kontrol etme becerisi kazandırmaktayız. Pozitif rekabet ortamı oluşturup eğitimin sadece dört duvar arasında olmadığı mesajını çocuklarımıza benimsetmekteyiz. Bire bir her öğrenciyle özel olarak ilgilenilen koçluk sistemi, bu motivasyon stratejisinin en önemli saç ayağını oluşturmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Disiplin Uygulamaları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Ortadoğu Fen

  You must be logged in to post a comment

  Open chat
  1
  Merhaba,
  Size nasıl yardımcı olabilirim?
  Powered by