Öğrenci Koçluğu

öğrenci koçluğu

Ortadoğu Fen Koleji olarak eğitim dünyasında, her anlamda fark yaratmaya devam ediyoruz. Ezberleri bozduğumuz konulardan bir tanesi de bugüne dek velilerden çok pozitif geri dönüşler aldığımız öğrenci koçluğu sistemi ya da konseptidir.  Bu sistemi oluştururken ana motivasyonumuz, yeni neslin eğilimlerini kapsamlı bir şekilde gözlemlemek ve özellikle disiplin ya da motivasyon konusundaki eksiklerini tespit etmektir. Neticede çocuğun noksan olduğu alanları özel bir destekle doldurarak, onu sınavlara en iyi şekilde hazırlamak, Ortadoğu Fen Koleji olarak bizim temel misyonlarımız arasındadır.

Öğrenci koçluğu çocuklar arasındaki makası daraltan bir sistemdir. Esasen toplum olarak buradaki en önemli yanılgılarımızdan bir tanesi çocuklarımızın çalışmadığını ifade edip konuyu kestirip atmamızdır. Oysa çocuğunuz tembel değil, sadece derslere karşı motivasyon, adaptasyon ve disiplin sorunu yaşamaktadır. Ona bu tip ifadeler kullanmaktansa durumun nedenlerini analiz etmek, çocuğu derslere yeniden kanalize etmek, derslerden gerçek anlamda zevk almasını sağlamamız gerekiyor. İşte kolej olarak bünyemizdeki bütün çocuklarımızı bu anlayışın ışığında yetiştirmekteyiz. Öğrenci koçluğu bu yolda bizim en önemli jokerlerimizden birisidir. Kimi çocuklar müthiş bir zeka potansiyeline sahip olmasına rağmen doğru ve verimli çalışma düzenini, istikrarını oluşturamamış olabiliyor.

Kolejimizde koçluk sistemi, tam anlamıyla profesyonel düzeyde işlemektedir. Öncelikle öğrencinin seviyesi ve öz güven düzeyi çeşitli testlerle tespit ediliyor. Bunun yanında benzer testler aracılığıyla çocuğun karakteristik özellikleri, kişisel eğilimleri ve beceriler ortaya konuluyor. Çocuğun çalışma programı ve saatleri, tümüyle bu testlerden gelen sonuçlara göre düzenleniyor.  Bu kapsam toplumda 3 ayrı modülden söz etmek mümkün. Örnek vermek gerekirse, çocuğun 1. modül kapsamında olması uygun görülmüşse, kalkış saati 05:00 olarak belirleniyor.

Çocuğun kendi özel odası da sınıf programına göre revize ediliyor. Öğrencilerle daima bire bir görüşme yapılıyor ve gelişimi takip altında tutuluyor. Ders çalışmasına engel olumsuz alışkanlıklar varsa, (örneğin telefon alışkanlığı vs) hemen müdahalede bulunuluyor. Ödevlerin günlük takibi uzaktan yapılıyor ve çocuğa özel etüt programları hazırlanıyor. Sınavlardan gelen sonuçlar hep birlikte değerlendiriliyor ve çalışma takvimi buna göre yeniden düzenleniyor. Veli tanışma seminerlerinde zaten koçluk sistemine dair çok kapsamlı bilgilendirmeler yapılmaktadır.

Ortadoğu Fen

  You must be logged in to post a comment

  Open chat
  1
  Merhaba,
  Size nasıl yardımcı olabilirim?
  Powered by