Sıfırlama Tekniği

Sıfırlama Tekniği

Başkentin en iyi eğitim kurumlarından biri olan Ortadoğu Fen Koleji, kazandırdığı yeniliklerle dikkat çekiyor. Eğitim alanında 9 yılını geride bırakan Ortadoğu Fen Koleji, ortaokul ve lise düzeyinde hizmet vermektedir. Kolej, motivasyondan ve disiplinden beslenen özgün eğitim modeliyle, geleceğin en önemli doktorlarını, avukatlarını, mühendislerini yetiştirmeye devam ediyor. Ortadoğu Fen Koleji’ni diğer eğitim kurumlarından ayıran en önemli hizmetler arasında, koçluk sistemi, etüt sistemi, veli bilgilendirme sistemi, öğrenci takip sistemi gibi hizmetler bulunuyor. Ayrıca geniş kampüs olanaklarıyla çocukları sadece derslere hapsetmeyen kolej, sınav öncesinde organize ettiği yaz kamplarıyla da motivasyonu yükseltmeyi amaçlıyor. Ortadoğu Fen Koleji, yeni eğitim sezonunda var olan hizmetlerine yeni bir halka daha ekledi. Patenti alınmış olan sıfırlama tekniği, çocukların motivasyonunu arttırmaya yönelik bir hamledir.

Sıfırlama tekniği çalışma hırsını ve azmini bir kat daha yükseltir. Daha istikrarlı bir çalışma alışkanlığı kazandırır. Odaklanma düzeyini maksimum düzeye çıkartır. Öğrencilerin, var olan öz güvenini korumasına yardımcı olur. Olumsuz düşüncelerden ya da başarısızlık korkusundan uzaklaştırır. Öğrenme stratejilerinin neler olduğunu öğrencilere aşılar. Sıfırlama tekniği adından da anlaşılacağı üzere kusursuzluğu amaçlar. Sistem, hataların tümüyle sıfıra indirgenmesini amaç edinir. Sistem sadece öğrencilere değil anne babalara da bir nevi koçluk sunmaktadır. Çünkü ebeveynler bu eğitimin en önemli saç ayaklarından bir tanesidir. Öğrenciler ne kadar potansiyelli olurlarsa olsun bazen yanlış çalışma prensiplerine sahip oldukları için yeterince verimli olamayabiliyorlar. Özellikle de geleneksel dershane sistemleri yapısı itibariyle çocuğun verimini düşürebiliyor.

Ortadoğu Fen Koleji, sıfırlama tekniğiyle beraber bütün ezberleri bozmaya gayret ediyor. Edebi bir kitabı okumaya kalktığınızda nasıl ki bunu bütün bir seneye yayamıyorsunuz, aynı durum eğitim kitapları için de geçerli. Bir sınava girdiğinizde tüm müfredattan sorumlu olmanıza rağmen dershanede henüz konuların başındaşınızdır. Bu yüzden ders kitabını hafta hafta okuyup sene sonuna kadar bitirmekten ziyade birkaç gün içinde, günde en az 2 saatlik okumalar yaparak tamamlamak zorundasınız. Bu ilk tur, kitapla öğrenci arasındaki psikolojik gerilimi ortadan kaldıracaktır. Sıfırlama tekniğinde öğrencilerin müfredata bütünüyle ısınmaları amaçlanır. Bu sayede öğrenciler müfredata bütünüyle hakim olur ve kitabı yeniden okuyarak gerçek anlamda özümseme fırsatı yakalar. Bu sadece ders kitabı okumakla alakalı küçük bir örnektir. Sıfırlama tekniğinde A’dan Z’ye ders çalışma metotlarına dair bütün kalıplarınızı kıracaksınız.

Bir önceki yazımız olan Öğrenci Takip Sistemi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Ortadoğu Fen

  You must be logged in to post a comment

  Open chat
  1
  Merhaba,
  Size nasıl yardımcı olabilirim?
  Powered by